Slide ANIOŁY WOLONTARIATU
2022
Anioły Wolontariatu przyznawane są co roku, zawsze w okolicy Światowego Dnia Wolontariatu, który przypada 5 grudnia. Otrzymują je organizacje prowadzące wolontariat, jak i osoby zaangażowane w wolontariat i działalność dobroczynną. W Rudzie Śląskiej gala „Anioły Wolontariatu” została zorganizowana po raz pierwszy w 2009 roku przez Stowarzyszenie Wspierania Ekonomii Etycznej „ProEthica”. Statuetki powędrowały wtedy do rąk 11 wolontariuszy oraz 7 organizacji i firm bezinteresownie wspierających różne działania. Od 2011 roku inicjatywę realizuje Stowarzyszenie „Przystanek”. W czasie 10 lat nagrodą uhonorowano ponad 300 osób i firm. W roku 2021 nagrody otrzymało w sumie 39 osób, firm i organizacji, a także przyznano 16 wyróżnień. Każdego roku Anioły trafiają do wolontariuszy Społecznego Schroniska dla Zwierząt im. św. Franciszka z Asyżu w Rudzie Śląskiej. W 2022 roku zaszczytne anielskie wyróżnienia trafiły do czterech osób:

Katarzyny Lewandowskiej

Ogólnie rzecz biorąc Panią Kasię znają wszyscy mieszkańcy Osiedla Kwiatów. Wszyscy wiedzą, że kiedy dzieje się coś złego jakiemuś osiedlowemu zwierzakowi, to należy zwrócić się do Pani Kasi. Zna wszystkie osiedlowe psy i one też ją znają. Dosłownie każdą wygospodarowaną, wolną chwilę spędza w schronisku. Niewiele jest takich dni w roku, kiedy zza ogrodzenia schroniska nie wyłania się mknąca na hulajnodze drobna postać. To ona – z nieodłącznym woreczkiem pokrojonych w równiutkie plasterki paróweczek… To dla niegrzecznych i nieufnych psiaków, żeby je ośmielić i zdobyć zaufanie. Lubi mierzyć się z najtrudniejszymi przypadkami. Skrzywdzone, nieufne, te, które lubią pokazać ząbki przechodzą pod jej opiekę. Paróweczki, samozaparcie i silna wiara, że będzie dobrze potrafią z wielkiego agresora uczynić miłego miśka. A samozaparcia i pozytywnej energii Pani Kasi nigdy nie brakuje. Ta energia wprost z niej emanuje, ogarniając swoim działaniem nie tylko zwierzaki, ale też innych wolontariuszy.

Wioletty i Julii Rak

Wioletta i Julia – mama i córka, które znalazły wspólną pasję – pomaganie. Każdą sobotę i niedzielę, każde święto spędzają razem. Razem, ale nie w galerii handlowej, kawiarence czy, na wycieczce. Wolne chwile spędzają w schronisku dla zwierząt, są obecne zawsze, czy pada śnieg, czy z nieba leje się gorący żar. Nasze psiaki mogą na nie liczyć w każdej – trudniej sytuacji. Nigdy ich nie zawiodły. Ofiarnie i z wielkim samozaparciem próbują zdobyć zaufanie tych psiaków, którym człowiek nie kojarzy się z niczym dobrym. Bardzo młoda Julka nie uznaje słowa strach, dzielnie próbuje wyperswadować największym agresorom, że przyjaźń z człowiekiem jest możliwa. Wioletta i Julka z powodzeniem mogą zostać wykładowcami w szkole dobrych praktyk. Udowadniają co dzień, że prawdziwa przyjaźń mimo różnic pokoleniowych jest możliwa, a przyjaźń ze zwierzakami ją dodatkowo cementuje.

Szymona Łukasika

Wszystko zaczęło się standardowo, od wyprowadzania na spacery schroniskowych psiaków. A potem … jak to często bywa, potrzeba chwili sprawia, że objawiają się różnorakie, często ukryte talenty. Dokładnie tak było w przypadku Szymona. Mieszkająca w schronisku suczka Zora, dzięki wielkiemu zaangażowaniu w testowanie wytrzymałości schroniskowych boksów pomogła mu odkryć talent genialnego konstruktora – spawacza. Potrafiącego wyczarować coś z niczego i to coś trwałego, wytrzymałego – niezniszczalnego. Co w warunkach schroniskowych jest cudem podwójnym. Potem odkryliśmy kolejny talent naszego wspaniałego wolontariusza. Tym razem artystyczny, aby zasilić w obecnych, trudnych czasach, konto schroniska wykonuje przepiękne prace z żywicy, drewna i innych materiałów. Cuda i cudeńka, czyli rękodzieło jego autorstwa zasiliło m. i n. nasz tegoroczny kiermasz świąteczny.
Należy przy tym dodać, że mimo rozlicznych talentów i kryształowego – woluntarystycznego serca Szymon jest osobą bardzo skromną. Zawsze uważa, że nie ma mu za co dziękować. A przecież jest za co. I to jak bardzo…

2021

Po raz kolejny zostało rozdanych 39 nagród dla osób, firm i organizacji które najaktywniej działały na rzecz mieszkańców Rudy Śląskiej. W ramach „Aniołów Wolontariatu” przyznano także wyróżnienia.

Wydarzeniu towarzyszyła konferencja dotycząca działań wolontariackich oraz występ artystyczny Krzysztofa Kasprzyka z zespołu „Cztery piąte”.
W tym roku wyjątkowo, organizacje mogły nominować do tytułu „Anioła” tylko jedną osobę. Naszym ANIOŁEM został

Wojciech Jarosz

Gratulujemy i dziękujemy …